O projektu

V roce 2019 přišel web o veškerý svůj video obsah. Bohužel Martin u DPMB již nepracuje a vypadalo to, že projekt nadobro skončil. V roce 2021 jsme se rozhodli (Marek a Jakub), že se pokusíme provoz částečně obnovit a oslovili jsme Dominika, který na naší spoluprací ohledně natáčení nových videí kývl. Můžete se tak postupem času těšit na nové záznamy z tramvajových linek.

Některá starší obnovená videa, která ale nejsou úplně vhodná pro tento web, naleznete zde.


Začalo to tím, že mne v roce 2017 oslovil Jakub Švec, prý jestli nechci, aby mi udělal jednoduchý web, díky kterému bych mohl lépe přiblížit veřejnosti problémy jdoucí ruku v ruce s prací řidiče šaliny… 

Hned po zveřejnění fotografie první verze webu se mi ozval známý, který se živí tvorbou webových stránek. Dle jeho slov se do nového webu pouštět nechtěl… Popravdě ani nevím, kdy se to v něm otočilo a pro web se nadchl… Usilovně pracuje a vymýšlí nové zlepšováky.

Ještě jeden člověk mi předal nápad, který viděl na jednom videu na YouTube. Ve zkratce šlo o to, že divák se může nepřímo podílet na jízdě respektive aktivně sledovat. A to v každém přestupním uzlu se může přepnout na různé linky a směry. Což se díky webu může poměrně jednoduše rozrůst o všechny trakce, které v Brně jezdí. A tím pro Vás vytvořit celou síť brněnské MHD online ke zhlédnutí. Alespoň si bude moci každý prohlédnout trasy jednotlivých trakcí.

Nejvíce práce zabere vytvořit web tak, abychom do něj nahráli pouze základní data a on nám zobrazil automaticky to, co chceme. Využíváme tím potenciál výpočetní techniky, kdy po vytvoření funkčního jádra se o to již dále nebudeme muset starat mimo novinek, které nás napadnou. Ve výsledku to pak bude záležet, jak moc rychle se mi podaří jednotlivé linky natočit a zpracovat data.

Dále se pokusím občas zveřejnit nějaké zajímavosti, na co člověk může narazit. A věcí, kterých by se měl raději každý vyvarovat. 

Závěrem bych jen dodal, že jsme se pro tento projekt opravdu nadchli. Na každé poradě vymýšlíme novinky a funkce, které – jak doufám – budete moci dříve nebo později vyzkoušet. A případně nám budete moci okomentovat naší práci. Věříme, že si každý přijde na své.

 

Martin a Marek

 

P.S. I přes obrovskou snahu, aby veškeré časy odpovídaly, některá videa mohou mít drobné odchylky v časech odjezdů ze zastávek a může se zdát, že občas odjede šalina ze zastávky dříve, než by měla. Je to způsobeno časem v kameře, který může být odlišný od času RISu, a drobných odchylek při odjezdu z konečné. Jednoduše se to synchronizuje velmi špatně.

A ještě taková drobnost: pracujeme na webu ve svém volnu a některé věci nejdou tak jednoduše, jak bychom si představovali. Děkujeme za pochopení

 

Martin Šimek

Martin Šimek

- Řidič tramvaje

- Řidič trolejbusu

- Dispečer

Už od roku 2015, kdy jsem zveřejnil první video, se zajímám o zvýšení povědomosti o brněnské MHD u veřejnosti. Poslední dobou se mi to celkem i daří a mohu tak poukázat na naše všední problémy (jak řidičů, tak i cestujících). Minimálně se však pokouším o zlepšení vztahů. Většina lidí si myslí, že když mu ujede vozidlo MHD, tak to řidič udělal schválně… což ne vždy musí být pravdou. Aktuálně pracuji na zvýšení kvalifikace na pozici řidič trolejbusu.

 

 

Marek DočekalMarek Dočekal

- Web developer

Již od mala mě zajímaly počítače a MHD. Od šesté třídy se s přestávkami věnuji programování webových aplikací. Jednu dobu jsem se orientoval na frontend, ale nakonec jsem skončil u backendu. Mám za sebou spousty rozdělaných projektů, ale málokterý byl dotažen až do konce. Jedním z dokončených projektů je webová aplikace na organizování směn průvodců v Punkevních jeskyních, díky které jsem se naučil, jaké je to pracovat s aplikací, která má aktivní uživatele. Pohled ze šaliny je mým druhým projektem, který bych si dovolil označit za dokončený, i když jeho vývoj neustále pokračuje a přibývají různé nové funkcionality.