Zas další simulátor? Proč?

V tomto článku bych chtěl popsat, proč jsem se vrhl na tvorbu vlastního simulátoru.

Programování a záliba v MHD jsou dvě věci, které jdou skloubit a vždy mě zajímalo, jak vypadá reálný provoz po městě. Někteří určitě znáte prográmek BAHN, kde lze simulovat reálný provoz, dokonce i já jsem (ve verzi 4.0beta) v něm nasimuloval brněnský tramvajový provoz v pracovní dny. Je to super prográmek, ale na simulaci MHD docela nepraktický. Jednak z časového hlediska, kdy "vyrobit" jeden kurz trvalo cca půl hodiny a když jezdí po městě ~187 kurzů, tak to není zrovna práce na chvilku. Poté, co jsem takhle nasimuloval šaliny, tak jsem se chtěl pustit do autobusů a trolejbusů (vč. víkendového provozu), a tam jsem narazil. Organizovat vozy na konečných nebylo dvakrát jednoduché (viz třeba Zoo) a také se mi díky lidskému faktoru (čti mně) "rozbíjely" existující kurzy. A tak se mi stalo, že jedna 67 měla odjíždět z Avionu, ale čekala zrovna na odjezd z Jundrova. A oprav to, když se třeba rozhodí dva autobusy. Práce minimálně na hodinu. Tak jsem toho nakonec nechal, ale mapu Brna z Bahnu vám přiložím na konci článku :)

Síť Brna v Bahnu jsem tvořil na začátku roku 2017. Od té doby jsem si říkal, že by bylo fajn udělat nějaký MHD-friendly simulátor, který odstraní neduhy Bahnu (nastavovat JŘ na vlacích, nikoliv na taktovacích bodech apod.). Prvky budou stejné či podobné jako v Bahnu, jen s tím rozdílem, že ne ten daný prvek rozhodne, co s vlakem udělá, ale vlak rozhodne, co na daném prvku udělá). Tipuji, že mi to ulehčí dost práce.

Toto by měla být první fáze simulátoru, kdy se bude dát "naklikat" v editoru provoz a sledovat, co jak jezdí. Další fází by měla být možnost převzetí řízení libovolného vlaku a jízdy podle daného kurzu (podobně jak v SimT, Train Simulatoru apod. Dále mám ve výhledu rozšíření na autobusové/trolejbusové linky, ale to už je opravdu běh na dlouhou trať.