28. února 2019

Dneska je to přesně měsíc, co jsem se rozhodl jak budu tvořit simulátor a začal se s vámi dělit o jeho počátky. Můžete tak vidět, co a jak se vyvíjí, jaké problémy se musí řešit atp. Po skoro dvou týdnech přicházím s další aktualizací, se kterou jsem chtěl přijít už o víkendu, ale bohužel jsem narazil na problém, který jsem musel nějak vyřešit, tak se to opozdilo. Mohl jsem ten problém odložit na později, ale to by znamenalo v relativně blízké budoucnosti refactoring. Takhle sice danou funkcionalitu zatím 100% nevyužiju, ale bude velmi lehké ji zakomponovat.

O posledním víkendu jsem se konečně dostal k zprovoznění jízdy podle jízdních řádů. Abych to jednoduše vysvětlil, máme vlak (vozidlo), ten je navázaný na kurz, který obsahuje jízdní řád. O víkendu jsem se pomalu pouštěl do tvorby UI pro jízdní řády, ale pak jsem si uvědomil jednu zásadní věc, která mi jaksi vypadla z návrhu. Jeden kurz může jet každý den podle trochu jiného jízdního řádu a já jsem v UI nepočítal s přepínáním dnů, vlastně ani teď UI s tím nepočítá :D. Tudíž musel jsem upravit vazbu vlak > kurz > jízdní řád na vlak > kurz > skupina jízdních řádů > jízdní řád. Skupina je takový prostředník, který dokáže vybrat potřebný jízdní řád (např. vytáhni první jízdní řád, vytáhni dnešní jízdní řád atd.). Vymyšlení této skupiny mi zas sebralo chvíli času, ale zas do budoucna se mi to vyplatí.

Další věc, která mě hodně zdržela, byla prokrastinace. Nechtěl se mi dělat seznam (konkrétně myslím seznam akcí v jízdním řádu, výjezd z depa atd), ale jak jsem se do toho pustil, tak díky předpřipravenému interface to byla práce na 20 minut. Tudíž mnoho povyku pro nic.

Abych to neprotahoval, do simulátoru byl vložen čas, který počítá i s dny, nikoliv jen s hodinami, minutami, vteřinami. Dále je možné nastavit výjezd pro daný kurz a pokud je kurz nastaven u vlaku, tak v daný čas vyjede. Zatím to ještě nejde celé naklikat přes spuštěnou hru, ale věřím, že v neděli bude další aktualizace, kde se pochlubím s plnohodnotným fungováním výjezdu z depa :)

Na závěr ještě videjko, jak jednoduše se u kurzu nastaví výjezd z vozovny